Archiwum artykułów

04-08-2023
Pacjent w podeszłym wieku - wyzwanie dla sytemu ratownictwa medycznego?
Wyjazdy karetek pogotowia do najstarszych osób stanowią ok. 40 proc. wszystkich interwencji, a w związku ze zmianami demograficznymi będzie ich coraz więcej. Jak podkreślają eksperci, starsi pacjenci wymagają odpowiedniego podejścia, co stanowi wyzwanie ratowników medycznych.
14-07-2023
Komputer? Szydełkowanie? Książki? Mózg na dopingu
Korzystanie z komputera i dzierganie na drutach może przynosić więcej korzyści osobom po siedemdziesiątce w zachowaniu sprawnego umysłu niż czytanie książek – twierdzą naukowcy z Mayo Clinic.
13-04-2023
Rzucenie palenia daje korzyści także po 60-tce
"Mój dziadek palił paczkę dziennie i dożył setki" - takie stwierdzenie można czasami usłyszeć od miłośników tytoniowego dymka. Lepiej nie dać się zwieść takim opowieściom, zaś rozstanie z papierosami opłaca się w każdym wieku, także w podeszłym. Są wymierne i nie chodzi tylko oszczędności w portfelu – sprawdź sam!
01-03-2023
Menopauza a życie seksualne
Tak, to prawda, że menopauza zmienia kobiece ciało. Ale nieprawdą jest, że ucierpieć musi na tym życie seksualne – wprost przeciwnie, dla wielu kobiet może to być najbardziej satysfakcjonujący okres aktywności w sferze intymnej. Dowiedz się więcej.
26-01-2023
Menopauza to nie koszmar
Menopauza zazwyczaj nie kojarzy się dobrze. Ważna i nieunikniona zmiana w życiu kobiety, a co gorsza wygasanie czynności hormonalnej jajników prowadzi często do nieprzyjemnych dolegliwości. Ten czas nie musi być jednak koszmarem!
09-12-2022
Zdrowie po 50. Jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać?
Współcześnie wiele osób po pięćdziesiątce może pochwalić się doskonałą kondycją. Świadomie dbają o urozmaiconą dietę i uprawiają sporty. Bardzo ważną kwestią jest także regularne przeprowadzanie kontroli zdrowia. Zobacz, co powinno znaleźć się na Twojej liście badań profilaktycznych po 50. urodzinach.
30-09-2022
Zbawienny dotyk - od narodzin, aż do śmierci
Delikatny dotyk pomaga uśmierzyć ból emocjonalny i fizyczny, łagodzi też lęki. Jest dla nas tak ważny, że silnie reagujemy na niego już od pierwszych chwil życia.
26-08-2022
Jak zadbać o sprawność w starszym wieku
Nieubłagane fakty są takie, że u wszystkich ludzi starzenie się stopniowo ogranicza sprawność ruchową. Dlatego warto zawczasu zrobić wszystko, by odsunąć ten moment jak najdalej. Podpowiadamy, co można zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się samodzielnością.
19-05-2022
Pacjenci szpitali i seniorzy zagrożeni niedożywieniem
O niedożywieniu mówimy, gdy organizm nie otrzymuje prawidłowej ilości składników odżywczych oraz energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem krajów trzeciego świata. W krajach UE co czwarty hospitalizowany pacjent oraz co trzeci pensjonariusz domu opieki ma objawy niedożywienia.
26-04-2022
Fizykoterapia i masaż mogą pomóc chorym na raka?
Pacjenci onkologiczni często obawiają się stosowania fizykoterapii i masażu, w przeświadczeniu, że mogą one nasilać rozwój choroby. Jednak w wielu przypadkach, takie zabiegi mogą jednak być korzystne.
16-02-2022
Upadek dla seniora to śmiertelne ryzyko
Seniorzy są szczególnie narażeni na upadki. Odmiennie niż u młodych, tego rodzaju wydarzenie może oznaczać bardzo poważne konsekwencje, a twardych danych dostarcza na to ostatni raport o sytuacji zdrowotnej ludzi w Polsce. Można ryzyko upadku zminimalizować - sprawdź, jak.
12-01-2022
Depresja seniora - to trzeba wiedzieć!
Brak radości czy chęci do życia nie jest naturalnym stanem człowieka w jakimkolwiek wieku. Jest objawem choroby, zazwyczaj - depresji. U seniorów zdarza się mylić ją z otępieniem lub lekceważyć. To błąd!