Archiwum artykułów

19-05-2022
Pacjenci szpitali i seniorzy zagrożeni niedożywieniem
O niedożywieniu mówimy, gdy organizm nie otrzymuje prawidłowej ilości składników odżywczych oraz energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem krajów trzeciego świata. W krajach UE co czwarty hospitalizowany pacjent oraz co trzeci pensjonariusz domu opieki ma objawy niedożywienia.
26-04-2022
Fizykoterapia i masaż mogą pomóc chorym na raka?
Pacjenci onkologiczni często obawiają się stosowania fizykoterapii i masażu, w przeświadczeniu, że mogą one nasilać rozwój choroby. Jednak w wielu przypadkach, takie zabiegi mogą jednak być korzystne.
16-02-2022
Upadek dla seniora to śmiertelne ryzyko
Seniorzy są szczególnie narażeni na upadki. Odmiennie niż u młodych, tego rodzaju wydarzenie może oznaczać bardzo poważne konsekwencje, a twardych danych dostarcza na to ostatni raport o sytuacji zdrowotnej ludzi w Polsce. Można ryzyko upadku zminimalizować - sprawdź, jak.
12-01-2022
Depresja seniora - to trzeba wiedzieć!
Brak radości czy chęci do życia nie jest naturalnym stanem człowieka w jakimkolwiek wieku. Jest objawem choroby, zazwyczaj - depresji. U seniorów zdarza się mylić ją z otępieniem lub lekceważyć. To błąd!
31-12-2021
Niedosłuch seniora trzeba leczyć
Wraz z wiekiem coraz więcej osób ma kłopoty ze słuchem - po 70.roku życia niemal 75 proc. To powoduje nie tylko problem z dogadaniem się - niedosłuch zwiększa ryzyko depresji, zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych!
21-11-2021
Sposoby na dobrą dietę dla seniora
Seniorzy mają specjalne potrzeby żywieniowe, które wynikają z procesu starzenia się, ograniczenia sprawności fizycznej, demencji, problemów z uzębieniem czy przebytych zabiegów operacyjnych. Wciąż nie potrafimy zadbać, by seniorzy właściwie się odżywiali. Na przykład częstym błędem jest nadmierne ograniczanie tłuszczy w diecie.
06-10-2021
Leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ
W poniższym poradniku przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczącą leczenia uzdrowiskowego w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
13-09-2021
Uzależnienie seniorów - groźny problem
Osoby, które wycofały się z życia zawodowego są szczególnie zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków. Są też w grupie, która jest szczególnie narażona na szkody z tym związane.