Archiwum artykułów

09-05-2024
Darmowe zajęcia biegowe oraz nordic walking - popularną formę aktywności dla osób powyżej 60. roku życia oferuje program "Senior w dobrej formie" Fundacji MultiSport oraz Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.
22-01-2024
Hemoroidy to przypadłość wyłącznie starszych osób? Nie!
01-12-2023
Pacjent w starszym wieku często leczy się z powodu co najmniej kilku schorzeń - miewa problemy ze wzrokiem, słuchem, niekiedy trudno mu zapamiętać zalecenia lekarza. Kontakt z nim wymaga innych umiejętności niż kontakt z młodszymi osobami, m.in. wyrozumiałości i cierpliwości.
06-11-2023
Stany zapalne dziąseł drastycznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka u starszych kobiet. Ale o zdrowie jamy ustnej warto dbać w każdym wieku.
16-10-2023
Otępienie sprawia, że człowiek nieuchronnie się zmienia: trudno się z nim porozumieć, staje się pobudzony, agresywny, miewa halucynacje. Charakter tej choroby sprawia, że z jej powodu cierpi nie tylko pacjent, ale i osoby mu najbliższe, które sprawują nad nim opiekę. Im wcześniej podejmie się interwencję, tym łatwiej potem żyć.
04-08-2023
Wyjazdy karetek pogotowia do najstarszych osób stanowią ok. 40 proc. wszystkich interwencji, a w związku ze zmianami demograficznymi będzie ich coraz więcej. Jak podkreślają eksperci, starsi pacjenci wymagają odpowiedniego podejścia, co stanowi wyzwanie ratowników medycznych.
14-07-2023
Korzystanie z komputera i dzierganie na drutach może przynosić więcej korzyści osobom po siedemdziesiątce w zachowaniu sprawnego umysłu niż czytanie książek – twierdzą naukowcy z Mayo Clinic.
13-04-2023
"Mój dziadek palił paczkę dziennie i dożył setki" - takie stwierdzenie można czasami usłyszeć od miłośników tytoniowego dymka. Lepiej nie dać się zwieść takim opowieściom, zaś rozstanie z papierosami opłaca się w każdym wieku, także w podeszłym. Są wymierne i nie chodzi tylko oszczędności w portfelu – sprawdź sam!
01-03-2023
Tak, to prawda, że menopauza zmienia kobiece ciało. Ale nieprawdą jest, że ucierpieć musi na tym życie seksualne – wprost przeciwnie, dla wielu kobiet może to być najbardziej satysfakcjonujący okres aktywności w sferze intymnej. Dowiedz się więcej.
26-01-2023
Menopauza zazwyczaj nie kojarzy się dobrze. Ważna i nieunikniona zmiana w życiu kobiety, a co gorsza wygasanie czynności hormonalnej jajników prowadzi często do nieprzyjemnych dolegliwości. Ten czas nie musi być jednak koszmarem!
09-12-2022
Współcześnie wiele osób po pięćdziesiątce może pochwalić się doskonałą kondycją. Świadomie dbają o urozmaiconą dietę i uprawiają sporty. Bardzo ważną kwestią jest także regularne przeprowadzanie kontroli zdrowia. Zobacz, co powinno znaleźć się na Twojej liście badań profilaktycznych po 50. urodzinach.
30-09-2022
Delikatny dotyk pomaga uśmierzyć ból emocjonalny i fizyczny, łagodzi też lęki. Jest dla nas tak ważny, że silnie reagujemy na niego już od pierwszych chwil życia.