Archiwum artykułów

06-10-2021
Leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ
W poniższym poradniku przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczącą leczenia uzdrowiskowego w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
13-09-2021
Uzależnienie seniorów - groźny problem
Osoby, które wycofały się z życia zawodowego są szczególnie zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków. Są też w grupie, która jest szczególnie narażona na szkody z tym związane.
09-08-2021
Choroba Alzheimera czy zwykłe starzenie się
Wynikiem wydłużania się życia jest coraz częściej rozpoznawana choroba Alzheimera. Trudno ją zdiagnozować. Sprawdź, jakie są jej typowe objawy i co je różni od objawów naturalnego starzenia się mózgu czy może depresji.
13-07-2021
Trening interwałowy opóźnia starzenie się
Trening interwałowy jest skutecznym sposobem na opóźnienie starzenia się – to wyniki najnowszych badań Mayo Clinic. Co ciekawe, wygląda na to, że najlepiej pod tym względem działa na osoby starsze.
10-06-2021
Menopauza to nie utrata kobiecości
Sposób przechodzenia menopauzy ściśle powiązane jest z naszą osobowością – jeśli zawsze byłaś emocjonalna, to możliwe, że w tym czasie emocje się nasilą. Ale nie obawiaj się gwałtownych zmian – to mit. Liczy się jak żyłaś dotychczas, jak chorowałaś – na menopauzę zapracowujesz sobie przez całe życie.
11-05-2021
Seniorzy zagrożeni niedożywieniem
Niedożywienie może dotykać większości osób w wieku podeszłym. Choć jest poniekąd zjawiskiem dość naturalnym, należy je traktować jak stan chorobowy, który wymaga wsparcia.
19-03-2021
Co robić, by senior nie upadał
Upadek i doznany wskutek niego uraz nie tylko pogarsza jakość życia osoby po 60-tce, ale często jest przyczyną śmierci. NIZP-PZH opracował materiały edukacyjne zawierające instrukcje, jak ograniczyć takie sytuacje. Do upadku seniora często nie musi bowiem dojść.
23-10-2020
Mieszkanie przyjazne dla seniora
Jesień życia nie musi wiązać się z przeprowadzką do domu opieki. Po dostosowaniu mieszkania do potrzeb osób starszych, mogą one długo cieszyć się samodzielnością we własnych czterech kątach. I to nawet pomimo niepełnej sprawności.