Archiwum artykułów

19-05-2022
O niedożywieniu mówimy, gdy organizm nie otrzymuje prawidłowej ilości składników odżywczych oraz energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem krajów trzeciego świata. W krajach UE co czwarty hospitalizowany pacjent oraz co trzeci pensjonariusz domu opieki ma objawy niedożywienia.
25-04-2022
Pacjenci onkologiczni często obawiają się stosowania fizykoterapii i masażu, w przeświadczeniu, że mogą one nasilać rozwój choroby. Jednak w wielu przypadkach, takie zabiegi mogą jednak być korzystne.
16-02-2022
Seniorzy są szczególnie narażeni na upadki. Odmiennie niż u młodych, tego rodzaju wydarzenie może oznaczać bardzo poważne konsekwencje, a twardych danych dostarcza na to ostatni raport o sytuacji zdrowotnej ludzi w Polsce. Można ryzyko upadku zminimalizować - sprawdź, jak.
12-01-2022
Brak radości czy chęci do życia nie jest naturalnym stanem człowieka w jakimkolwiek wieku. Jest objawem choroby, zazwyczaj - depresji. U seniorów zdarza się mylić ją z otępieniem lub lekceważyć. To błąd!
31-12-2021
Wraz z wiekiem coraz więcej osób ma kłopoty ze słuchem - po 70.roku życia niemal 75 proc. To powoduje nie tylko problem z dogadaniem się - niedosłuch zwiększa ryzyko depresji, zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych!
21-11-2021
Seniorzy mają specjalne potrzeby żywieniowe, które wynikają z procesu starzenia się, ograniczenia sprawności fizycznej, demencji, problemów z uzębieniem czy przebytych zabiegów operacyjnych. Wciąż nie potrafimy zadbać, by seniorzy właściwie się odżywiali. Na przykład częstym błędem jest nadmierne ograniczanie tłuszczy w diecie.
05-10-2021
W poniższym poradniku przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczącą leczenia uzdrowiskowego w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
13-09-2021
Osoby, które wycofały się z życia zawodowego są szczególnie zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków. Są też w grupie, która jest szczególnie narażona na szkody z tym związane.
09-08-2021
Wynikiem wydłużania się życia jest coraz częściej rozpoznawana choroba Alzheimera. Trudno ją zdiagnozować. Sprawdź, jakie są jej typowe objawy i co je różni od objawów naturalnego starzenia się mózgu czy może depresji.
13-07-2021
Trening interwałowy jest skutecznym sposobem na opóźnienie starzenia się – to wyniki najnowszych badań Mayo Clinic. Co ciekawe, wygląda na to, że najlepiej pod tym względem działa na osoby starsze.
09-06-2021
Sposób przechodzenia menopauzy ściśle powiązane jest z naszą osobowością – jeśli zawsze byłaś emocjonalna, to możliwe, że w tym czasie emocje się nasilą. Ale nie obawiaj się gwałtownych zmian – to mit. Liczy się jak żyłaś dotychczas, jak chorowałaś – na menopauzę zapracowujesz sobie przez całe życie.
10-05-2021
Niedożywienie może dotykać większości osób w wieku podeszłym. Choć jest poniekąd zjawiskiem dość naturalnym, należy je traktować jak stan chorobowy, który wymaga wsparcia.