Sanatorium

Aby wyszukać placówkę, wybierz jedno z województw:
Sanatorium, czyli inaczej zakład leczenia uzdrowiskowego, to miejsce, które przeznaczone jest dla osób chcących podreperować swoje zdrowie. Przeważnie położony jest na obszarze znanym ze szczególnych walorów przyrodniczych lub wypoczynkowych. Miejsca te charakteryzują się obecnością naturalnych czynników, które pozytywnie wpływają na stan organizmu. Należą do nich: sole mineralne, borowiny, wody mineralne i termalne, ozon oraz radon. Warto dodać, iż sanatoria posiadają przy tym wyjątkowy mikroklimat, który wspiera procesy lecznicze.

Pobyt w sanatorium to rewelacyjny pomysł, dla osób, które borykają się z różnego rodzajami chorób. Doskonale wpływa na samopoczucie oraz poprawia ogólny stan zdrowia. Stosuje się tam się wiele metod leczniczych, ale głównie balneoterapię. Polega ona na stosowaniu kąpieli leczniczych, inhalacji, oraz kuracji wodami o wysokiej zawartości minerałów. Aby skorzystać z usług sanatorium, można samodzielnie zorganizować pobyt, bądź też skorzystać z dofinansowania z NFZ. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie do sanatorium kieruje się osoby cierpiące na choroby przewlekłe lub osoby po przebytych ciężkich operacjach.

Szczególnym rodzajem sanatorium jest sanatorium poszpitalne (szpital uzdrowiskowy). Jego głównym przeznaczeniem jest rekonwalescencja pacjentów z poważnymi problemami zdrowotnymi. Kuracjusze przebywają tam pod całodobową opieką medyczną. W odróżnieniu od sanatorium uzdrowiskowego, gdzie NFZ sponsoruje część kosztów, w szpitalu uzdrowiskowym ubezpieczeni pacjenci przebywają nieodpłatnie.